Trening funkcjonalny to celowy system ćwiczeń nastawiony na poprawę zdrowia I jakości życia. Głównym celem naszej pracy jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazu, niwelowanie skutków siedzącego trybu życia i polepszenie osiągów sportowych.
Zajmujemy się dokładną analizą ruchu pacjenta. Wszystko po to, aby wychwycić błędne wzorce ruchowe powodujące pojawienie sie mikrourazów i przewlekłych procesów zapalnych. Zmiany te doprowadzają do bólu I zmniejszenia jakości życia.
Często na Sali ćwiczeń spotykamy ludzi, którzy cierpią z powodu przewlekłych bóli kręgosłupa, stawów obwodowych, czy po przebytych operacjach. Takim pacjentom poprawiamy komfort życia, edukujemy I wdrażamy korzystne nawyki.
Nasza praca to indywidualny trening, który polega na prewencji urazów poprzez włączenie odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, głównie wielostawowych imitujących czynności dnia codziennego. W Tym samym czasie skupiamy się na polepszeniu wyników sportowych, czy poprawie funkcjonowania organizmu. Podczas treningu pracujemy nad jakością ruchu, mobilnością stawów, stabilnością centralą i obwodową.
Duży odsetek naszych pacjentów stanowią sportowcy, u których rozwijamy takie cechy motoryczne jak moc, siła, szybkość, technika. Po osiągnięciu założonego podczas badania celu proponujemy kolejny etap rozwoju w formie medycznego treningu terapeutycznego. Pod pojęciem Tym rozumiemy wprowadzenie aktywności sportowej np. Bieganie, które nakierowane jest na ciągłą progresje cech motorycznych.
Nasza pasją dzielimy się z pacjentami. Założyliśmy grupę biegową gdzie amatorzy mogą trenować pod fachową opieką trenerów. Przekazujemy swoją wiedzę i zdobyte doświadczenie, dzięki czemu kilka osób z grupy osiąga sukcesy w swoich kategoriach wiekowych.
Diagnostyka funkcjonalna
Badanie funkcjonalne pozwala na pełną diagnostykę aktualnego stanu układu ruchu i wykrycie ewentualnych dysfunkcji i kompensacji. Umożliwia nam ocenę siły mięśni, równowagi, stabilności jak również analizę chodu i biegu. Wnikliwa diagnostyka funkcjonalna pomaga nam zaplanować skuteczna rehabilitację czy efektywny trening sportowy.
Zapraszamy każdego kto chcę poznać ograniczenia bądź możliwości swojego organizmu w zakresie zdolności motorycznych.
Medyczny trening terapeutyczny
Natłok codziennych obowiązków oraz szybkie tempo życia znacznie wpływają na obniżenie sprawności psychofizycznej naszych pacjentów. Ważne jest więc dostarczenie organizmowi odpowiedniej aktywności fizycznej pod okiem profesjonalnego i doświadczonego terapeuty.
Medyczny trening terapeutyczny wykorzystuje metody treningu sportowego w pracy z osobami z dysfunkcjami narządu ruchu. Każdy program treningowy jest dostosowany indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Zapraszamy każdego kto chce aktywnie spędzać czas, a poprzez wspólny trening ruchowy poprawić swoje samopoczucie.
Powrót po kontuzji
Prowadzimy Pacjentów, często amatorów sportu jak i profesjonalistów po przebytej kontuzji, przed lub po operacji. W tym przypadku celem pracy jest maksymalnie szybki i bezpieczny powrót po przebytym urazie.
Podczas początkowych zajęć skupiamy się na wyciszeniu stanu zapalnego, terapii przeciwobrzękowej, poprawie mobilności. W dalszej kolejności pracujemy nad przywróceniem balansu mięśniowego i stabilności danego regionu. W sposób profesjonalny przechodzimy do pełnego wymiaru treningu motorycznego. U osób aktywnych prowadzimy ewaluacje programu ćwiczeń, minimalizując ryzyko wystąpienia kolejnych urazów.
Wyznaczanie progu mleczanowego
Próg mleczanowy (LT) określany jest przez intensywność wysiłku po przekroczeniu którego stężenie mleczanów we krwi wzrasta powyżej ich wartości spoczynkowych. Podczas aktywności wytrzymałościowej (np. bieg maratoński) przekraczając próg mleczanowy następuje zmiana charakteru pozyskiwanej energii z pracy tlenowej na pracę beztlenową, co znacząco wpływa na ograniczenie wykonywanego wysiłku.
Za pomocą przenośnego analizatora stężenia mleczanów we krwi kapilarnej jesteśmy w stanie wyznaczyć próg mleczanowy. Wyznaczenie progu mleczanowego pomaga w optymalizacji procesu treningowego, a co za tym idzie poprawie wyników sportowych. Przykładem jest określenie prędkości biegu na poziomie progu mleczanowego zbliżonego do średniej prędkości w biegu maratońskim.
Bieganie
Podstawową formą ruchu potrzebną do uprawiania wielu dyscyplin sportu jest bieganie. Fizjoterapeuci, którzy tworzą zespół Fizjomedicus to specjaliści oraz pasjonaci biegania. Dzięki temu mają łatwość w ocenie oraz analizie techniki biegu. Nieliczne osoby wiedzą, że biegać trzeba umieć. Korygując nieprawidłową technikę minimalizujemy ryzyko kontuzji, bieganie staje się bezpieczniejsze, skuteczniejsze i efektywne. Zaprezentowane ćwiczenia dobierane są indywidualnie i maja na celu przygotowanie do treningu. Zapraszamy amatorów biegania, profesjonalistów oraz wszystkich, którzy chcą nauczyć się biegać!
Odchudzanie
Zapewniamy skuteczne i bezpieczne redukowanie wagi. Odchudzanie powinno być zdrowe i konsekwentne. Jedyną sprawdzoną metodą jest połączenie diety z wysiłkiem fizycznym, dlatego zapewniamy konsultację z dietetykiem. Skupiamy się nie na celu a na człowieku, dlatego dążymy do zmiany stylu życia. Nie stosujemy gotowych rozwiązań, podchodzimy indywidualnie do każdego pacjenta.
Fizjoterapia poporodowa
Większość rodzących kobiet doznaje mniejszego lub większego urazu podczas rodzenia, zarówno siłami natury jak i cesarskim cięciu. W tym czasie ważne jest znalezienie specjalisty z doświadczeniem i kwalifikacjami konkretnie do pracy z kobietami po porodzie. Specyfika tego okresu wymaga szczególnego postepowania terapeutycznego. Z obserwacji naszych fizjoterapeutów wynika że część kobiet boryka się z takimi problemami jak: wysiłkowe nietrzymanie moczu, ból w okolicy podbrzusza, rozejście spojenia łonowego czy niestabilność tułowia. Fizjoterapia jest szczególnie wskazana u kobiet po cesarskim cięciu, gdzie zalecana jest praca nad elastycznością blizny. Kolejnym problemem jest rozstęp mięśnia prostego brzucha, a ściślej mówiąc kresy białej.
U kobiet po ciąży rozregulowaniu ulega cały aparat mięśniowo-powięziowy. Jeśli nie zastosuje się odpowiedniej terapii może dojść do przeciążeń w obrębie miednicy, bioder, kolan, kręgosłupa. Poprzez stosowanie nowoczesnych metod fizjoterapii m.in. pracy z mięśniami dna miednicy, poprawie ergonomii czynności dnia codziennego pomagamy przywrócić stan równowagi w organizmie w sferze fizycznej, dzięki czemu poprawie ulega także psychika.